пятница, 16 ноября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День п'ятнадцятий (16.11.18)


Останні дні практики я присвятила оформленню звітної документації, зокрема закінчила психолого-педагогічний аналіз лекції, написала самоаналіз виховного заходу, склала лист оцінок та перевірила іншу документацію.
Сьогодні я зустрілась з методистом кафедри педагогіки та підписала індивідуальний план і виховний захід. В понеділок планую зустрітися з методистом кафедри психології та керівником практики, щоб здати на перевірку звітну документацію.
Виробнича практика у закладі вищої освіти була дуже пізнавальною та цікавою. Для мене це було гарним досвідом, я дізналась багато нового. Дякую викладачам за допомогу і корисні поради!

четверг, 15 ноября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День чотирнадцятий (15.11.18)

Сьогодні я відвідала практичне заняття з предмету "Додаткові розділи алгебри" на 4 курсі в групі МІ-15, яке проводила студентка-практикантка - Шмагло Карина Сергіївна. Тема: Розв'язання алгебраїчних рівнянь 3-го степеня. На початку пари була проведена актуалізація опорних знань. Карина Сергіївна разом зі студентами повторили методи розв'язання рівняння 3-го степеня та особливості формул Кардано. Далі перейшли до розв'язування задач біля дошки. Карина Сергіївна робила акценти на основних моментах та, в разі необхідності, допомогала студентам. Студентам були запропоновані різнорівневі задачі: від простого до складного. Для активізації довільної уваги викладач прохає аудиторію звернути увагу.  Студенти працювали досить активно, хоч і виникали деякі проблеми. Загалом пара пройшла на достатньому рівні. Мета заняття була досягнута. 
        Далі я проводила практичне заняття з предмету "Числові системи" на 5 курсі в групі МІм-14. Тема: Доведення тверджень методом математичної індукції. На початку заняття ми разом зі студентами повторили відмінності між аксіомою індукції, принципом математичної індукції та методом математичної індукції та повторили алгоритм ММІ. Далі перейшли до перевірки домашнього завдання біля дошки: студенти по черзі виходили і демонстрували вказану частину доведення. Під час доведення тверджень методом математичної індукції біля дошки я допомогала студентам та контролювала роботу на місцях. В кінці пари була проведена самостійна робота. Загалом заняття пройшо добре. Мета, поставлена мною, була досягнута. 

понедельник, 12 ноября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День одинадцятий (12.11.18)

Сьогодні я разом із Шмагло Кариною Сергіївноюта та Мельниченко Юлією Анатолієвною проводили виховний захід в групі МІ-15 у формі тренінгу на тему "Твоє життя - твій вибір". Обрана тема є актуальною, оскільки всім студетам цікаво більше дізнатись про свої можливості і визначитись з планом на майбутнє. 
     При проведенні заходу ми дотримувались чіткої структури, використовували презентацію, роздатковий матеріал ( папірці «гроші», аркуші для роботи в групах), грамоту, свічку. В тренінгу брали участь всі студенти групи. 
      Тренінг складався з 5 вправ: вправа-знайомство «символ життя», вправа «складові щасливого життя», вправа «грамота», вправа «як розпоряджатись своїм життям», вправа закінчення заняття «куля мрій».  Під час заходу студенти були дуже збуджені, активні з захватом виконували всі вправи. З цього можна зробити висновок, що захід студентам сподобався. 
      Загалом захід проведено на високому рівні: ми встигли виконати все заплановане і підбити підсумки. Приємно було те, що студенти залишились задоволені тренінгом. Мета і завдання була досягнута.

пятница, 9 ноября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День десятий (09.11.18)

Сьогодні я проводила вже другу пару - лекцію з лінійної алгебри на 1 курсі в групі ФІ-18 з теми: "Розмірність і базис векторного простоту".  
Оскільки ця тема розрахована на 2 лекції і сьогодні була вже друга, то пара розпочалась з того, що я нагадала тему, план та коротко охарактеризувала основий матеріал минулої лекції. Під час викладення нового матеріалу я робила записи на дошці, що покращує сприйняття студентами інформації та задавала питання аудиторії. 

Після означень нових понять, я робила пояснення та наводила приклади. Для організації довільної уваги наголосила на основних моментах. Контролювалася не лише дисципліна на парі, а й робота на місцях та охайність конспеків. Загалом лекція пройшла добре. Мета і завдання були досягнуті.

четверг, 8 ноября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День дев'ятий (08.11.18)

Сьогодні я відвідала лекцію з числових систем на 5 курсі в групі МІ-14, яку проводила студентка-практикантка Мельниченко Юлія Анатоліївна. Тема: Цілі числа. На початку лекції викладач нагадала студентам зв'язок між числовими множинами і здійснила перехід від минулої теми: "система натуральних чисел" до сьогоднішної. 

Лекція була подана за чітким планом. Спочатку була висвітлена проблема розширення множин. Потім,  оскільки нова числова множина утворює кільце, то Юлія Анатоліївна з аудиторією грунтовно повторила матеріал  1 курсу АТЧ, а саме: характеристику кільця. Студенти брали активну участь, що свідчить про гарне засвоєння минулого матеріалу. 
Для кращого сприйняття нового матеріалу викладач робила записи на дошці основних формул, понять та схем; особливу увагу було приділено аксіомі мінімальності.
Доведення теорем відбувалось у формі евристичної бесіди зі студентами. Для зосередження довільної уваги, Юлія Анатоліївна робила паузи, змінювала тон голосу та наголошувала на основних моментах. Під час лекції студенти були дисципліновані, активні та уважні. Зворотній зв'язок відбувався прогягом усього заняття. Загалом пара пройшла на високому рівні. Мета була досягнута. 

среда, 7 ноября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День восьмий (07.11.18)

Сьогодні я відвідала практичне заняття з предмету: алгебра та теорія чисел на 1 курсі в групі МІ-18 з теми: "Логічні операції над висловленнями. Формули логіки висловлень", яку проводила студентка-практикантка Мельниченко Юлія Анатоліївна.  На початку пари Юлія Анатоліївна повідомила студентам тему заняття та розповіла, що застосування даної теми є досить широким і протягом 5 років навчання у ВНЗ вони не раз з ним зустрінуться.
Це сприяло мотивації навчальної діяльності та допомогло студентам налаштуватись на роботу. Під час розв'язування задач біля дошки, обов'язковим було сказати означення тієї логічної операції, з  якою студент працює. Повторення означень допомогало студентам при складанні таблиць істинності та в підготовці до математичного диктанту. 

Задачі були подані за принципом: від простого до складного, основний акцент було зроблено на складання таблиць істинності та визначення виду формул логіки висловлень. Складні моменти обговорювали колективно. Після кожної задачі підводили підсумки. Наприкінці пари був проведений математичний диктант. Дисципліна на парі була на високому рівні, студенти активно працювали. Загалом пара пройшла добре. Мета і завдання були досягнуті. Морально-психологічний клімат був сприятливим для праці.

вторник, 6 ноября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День сьомий (06.11.18)

Сьогодні я відвела час на оформлення конспектів до лекційного заняття, яке я проведу вже у п'ятницю. Під час його оформлення я враховувала всі зауваження та поради Армаш Тетяни Сергіївни, які вона надавала під час консультацій.

Також я була присутня на практичному занятті, що проводила Армаш Т.С. з лінійної алгебри у групі МІ-16. Після того як були відмічені відсутні, викладач влштувала математичний диктант, що містив 5 теоретичних завдань та 3 практичних завдання з теми, яку студенти проходили на милому занятті. Викладач пильно слідкувала за тим щоб студенти не користувались зошитами та не списували під час диктанту. Після даної форм роботи, у формі бесіди були оговорені правильні відповіді на запитання математичного диктанту, таким чином був організований етап актуалізації знань. На наступному етапі студенти розв'язували задачі, оскільки учні працюють із задачами біля дошки по списку викладач слідкувала за порядком власноруч. Система завдань, яку зропонувала Тетяна Сергіївна мала чітку структуру та мала рівну диференціацію. Викладач намагалась охопити увагу всіх присутніх та мотивувала студентів до плідної роботи у актвному темпі. Впродовж пари студенти не мали змогу відволікатись на зайві справи, оскільки кожен був під увагою викладача. Наприкінці заняття учні отримали домащнєзавдання та були підбиті підсумки. 

понедельник, 5 ноября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День шостий (05.11.18)

Сьогодні був хвилюючий день, оскільки сьогодні я провела перше лекційне заняття з лінійної алгебри в групі МІ-17. Тема: "Ранг матриці. Критерій сумісності і визначеності СЛР".
На початку лекції я провела актуалізацію опорних знань у формі фронтального опитування. Ми вияснили такі питання: яка система лінійних рівнянь називається сумісною (несумісною), визначеною (невизначеною). Оскільки це не нова тема, а продовження 3-го питання лекції, то я попросила студентів погортати конспект і пригадати, що таке ранг матриці, як формулюється теорема Кронекера-Капеллі (критерій сумісності СЛР). Після ряду вступних зауважень перед студентами було поставлене питання про структуру доведення теореми. Зясувавши, що доведення складається з 2-х частин, я залучала студентів безпосередньо до самого доведення. Студенти охоче співпрацювали. Морально-психологічний клімат був сприятливим для праці. В кінці пари разом з студентами була проведена рефлекція заняття та підведені підсумки. Встигли виконати все заплановане, мета і завдання лекції були досягнуті. 

Потім я відвідала лекцію з предмету "Алгебра та теорія чисел" на 1 курсі в групі МІ-18, яку проводила  кандидат педагогічних наук, доцент - Черних Лариса Олександрівна. Тема: "Формули логіки висловлень та їх рівносильність". Лекція розпочалась вчасно з організаційного моменту: Лариса Олександрівна перевірила присутніх та коротко охарактеризувала написану на минулій парі самостійну роботу. Далі була проведена актуалізація опорних знань, викладач проговорила основні моменти минулої лекції, а студенти усно пригадали означення основних логічних операцій. 
Новий матеріал був поданий чітко по плану. Лариса Олександрівна не тільки чітко викладала теоретичний матеріал, а й звертала увагу на культуру оформлення конспектів. Наприклад, говорила: "пропустіть пару клітинок", "виділіть іншим кольором" тощо. При означенні формули логіки висловлень, викладач проводила паралелі з математикою, а саме зі змінними та формулами.  Для зосередження довільної уваги, Черних Л.О. змінювала тембр голосу, прохала студентів звернути увагу та робила паузи. Для закріплення матеріалу викладач пропонувала приклади. Загалом лекція пройшла на високому рівні.

пятница, 2 ноября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День п'ятий (02.11.18)

Сьогодні я працювала над документацією: повністю закінчила складати індивідуальний план та оформила лист оцінки виробничої практики. Також попрацювала над конспектом лекції з аналітичної геометрії з теми "Ранг матриці. Критерій сумісності і визначеності СЛР", яку я проведу вже наступного понеділка. 

Потім я відвідала практичне заняття з лінійної алгебри на 1 курсі в групі І-18, яке проводила старший викладач, кандидат педагогічних наук - Армаш Тетяна Сергіївна  з теми "Розв'язання систем лінійних рівнянь методом Жордана-Гаусса".  Пара розпочалась з перевірки присутніх. Далі Тетяна Сергіївна оголосила план роботи на пару, першим пунктом якого, було написання невеликої самостійної роботи. В ній треба було розв'язати СЛР методом Гаусса. Під час  написання самостійної роботи, студенти були спокійні, зосереджені та уважні, а Тетяна Сергіївна слідкувала за дисципліною.  Далі перейшли до розв'язування різних типів задач біля дошки. Сподобалось те, що викладач поводилась невимушено та наводила доречні жарти, створюючи приємну доброзичливу атмосферу. Перед розв'язанням задач, студенти пригадувати теорію. Вони були активними та висловлювали бажання піти до дошки. Загалом заняття пройшло на високому рівні. Мета і завдання були досягнуті.

Також сьогодні відбулась звітна конференція з педагогічної практики у ЗНЗ, на якій студенти групи МІм-13 висловили свої враження та зазначили проблеми, з якими стикалися за вісім тижнів практики у школі.
Та частина методистів, яка була присутньою, активно брала участь в обговоренні.
Одним із важливих запитань конференції стало наступне: Подання звітної документації. Як зручніше? Оскільки як в паперового, так і в електронного способів є свої недоліки та переваги, то його можна віднести до риторичних.
У висновках були вказані набрані за практику бали та надія на те, що кожен з нас хоча б спробує попрацювати в школі.

четверг, 1 ноября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День четвертий (01.11.18)

Сьогодні я зустрілась із куратоом з педагогічної практики для обговорення майбутньої пари. На консультації Лариса Олександрівна ознайомилась з моїм конспектом лекційного заняття, надала певні методичні рекомендації, внесла певні правки. 

Також я відвідала першу пару студентки-практикантки Шмагло Карини Сергіївни. Це було лекційне заняття з "Додаткових розділів алгебри" на 4-му курсі в групі МІ-15 з теми "Розв'язання алгебраїчних рівнянь n-го степеня в полі комплексних чисел". Лекція почалась з повторення попереднього матеріалу - Карина Сергіївна попросила студентів погортати конспект, щоб нададати основні моменти. Далі для мотивації навчальної діяльності Карина Сергіївна поставила перед студентами проблемне питання: чи можна вивести загальне рівняння в радикалах для розв'язання рівнянь n-го степеня? Це допомогло налаштувати на роботу та зацікавити аудиторію. Новий матеріал був поданий індуктивним методом у вигляді евристичної бесіди: від рівняння першого порядку (лінійного) до рівняння n-го порядку. Для кращого сприйняття викладач записувала основні моменти і формули на дошці. Карина Сергіївна залучала студентів до узагальнення відомостей відомих їм рівнянь, таких як лінійне, квадратне та кубічне. Для закріплення матеріалу було розглянуто приклад. Загалом лекція пройшла добре. Мета була досягнута. 

Далі я відвідала лекцію з лінійної алгебри на 1 курсі в групі І-18, яку проводила студентка-практикантка Мельниченко Юлія Анатоліївна. Тема заняття: "Розмірність та базис векторного простору". Лекція розпочалась організовано, студенти не запізнювались і були своєчасно підготовлені до заняття. Спочатку Юля Анатоліївна здійснила перевірку присутніх. Це допомогло студентам налаштуватись на лекцію після перерви.

Для мотивації навчальної діяльності Юлія Анатоліївна розповіла про важливість даної теми для подальшого вивчення лінійної алгебри. Виклад матеріалу відбувався строго за планом, також викладач зазначала важливі моменти та наголошувала, що їх треба підкреслити або виділити іншим кольором. Зв'язок з аудиторією здійснювався у формі запитань, з допомогою яких перевірявся рівень розуміння матеріалу. Студенти були старанними та дисциплінованими, у разі необхідності задавали питання. Загалом лекція пройшла на високому рівні. Юлія Анатоліївна відмітила, що на парі встигли виконати все заплановане. Мета була досягнута.

среда, 31 октября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День другий та третій (30.10.18 - 31.10.18)

На другий день педагогічної практики я почала розробляти конспект лекційного заняття з лінійної алгебри, яке буду проводити у наступний понеділок та індивідуальний план студента-практиканта. Також я завітала до університету, щоб переглянути папки з докуметами до практики у ВНЗ, які розробляли студенти у минулих роках, і дізналась, що окрім перерахованих на конференції  паперів потрібно ще розробити лист оцінки виробничої практики, тож я зробила позначку про це для себе. 
Також я зустрілась із іншими студентами-практикантами, ми обговорили питання про відвідування занять один одного. Тож день був присвячений вийнятково методичній роботі. 

Третього дня я продовжила розробляти індивідуальний план та інші документи. Також я відвідала лекційне заняття з "Диференціальних рівнянь" для 4-го курсу з теми "Звичайні диференціальні рівняння вищих порядків". Пару проводив старший викладач кафедри математики і методики її навчання - Бобилев Дмитро Євгенійович. Спочатку Дмитро Євгенійович обговорив зі студентами невеликі зміни в розкладі пар та перевірив присутніх. Після організаційного моменту викладач  провів актуалізацію та, оскільки на минулій лекції було розглянуто перше питання даної теми, то засвоєння матеріалу викладач провів у вигляді опитування. Для мотивації навчальної діяльності Дмитро Євгенійович розповів студентам про застосування даного матеріалу в фізиці та нагадав про екзамен з предмету. При викладенні матеріалу викладач для кращого сприйняття робив записи на дошці. У вигляді евристичної бесіди були розглянуті формули розв'язання різних типів диференціальних рівнянь - викладач задавав навідні питання і давав підказки, а студенти виводили формули. Для кращого запам'ятовування  і узагальнення Дмитро Євгенійович проводив аналогії з попереднім матеріалом, а саме з розв'язанням звичайних ДР першого порядку. Щоб зосередити довільну увагу студентів, викладач наголошував на основних моментах, змінював тембр голосу.
    Загалом лекція пройшла на високому рівні. Мета і завдання були досягнуті. Морально-психологічний клімат був сприятливим для праці.

понедельник, 29 октября 2018 г.

Педагогічна практика у ВНЗ. День перший (29.10.18)

Сьогодні розпочався перший день асистентської практики в нашому рідному Криворізькому державному педагогічному університеті! 
У всіх сьогодні гарний настрій, оскільки ми знову після тривалої практики у школі повернулися до КДПУ, та ще й спробуємо себе нарешті в ролі викладачів. Тепер ми зможемо подивитись на себе, минулих студентів - слухачів лекцій, зі сторони, оцінити, як воно - проводити пари таким же студентам, якими ми колись були на попередніх курсах. Тож це дуже хвилююче, але водночас я з нетерпінням чекаю своєї першої пари. 
Практика почалася з настановчої конференції для магістрів, що проходять практику у ВНЗ. На ній нас ознайомили з метою, завданнями практики, змістом роботи та нашими обов'язками, надали список звітної документації. Також методисти з психології та педагогіки ознайомили нас з педагогічними та псизологічними особливостями виробничої практики, ще раз оговорили, яку звітність ми маємо подати на їхні кафедри. На практиці ми будемо знаходитись три тижні і відповідно до цього практика розділена на три етапи: ознайомчий, основний та етап узагальнення результатів практики. Отже, на цьому тижні я лише спостерігаю за навчальним процесом у ВНЗ, ознайомлююсь з документацією та адаптуюсь після практики у школі. Під час основного етапу асистентської практики ми маємо провести по 3 заняття, кураторську годину (виховний захід) та відвідувати  і аналізувати пари викладачів кафедри та інших студентів-практикантів. Тож після настановчої конфернції я обговорила зі своїм куратором з практики, Черних Ларисою Олександрівною,  індивідуальний план, також ми домовились, які пари буду проводити я та обговорили час проведення виховних заходів на 4 курсі.
Бажаю усім студентам-практикантам успіху!

пятница, 26 октября 2018 г.

Педагогічна практика. День тридцять восьмий (26.10.18)

Настав останній день нашої активної педагогічної практики у школі! Емоції переповнюють - сьогодні хочеться якнайдовше затриматись в школі, тому ми були присутні майже на усіх уроках наших вчителів-предметників.

Спочатку я була присутня на уроці геометрії. Після фронтального опитування, Олена Олександрівна запропонувала різнорівневі задачі. А між задачами підготувала окремі тестові завдання с ЗНО і наголосила на тому,  що тепер практично на кожному уроці діти будуть для розминки розв'язувати подібні тести. Даний метод підготовки не тільки цікавий, а й дієвий, оскільки тренування учням потрібно. Для підтримки дисципліни вчитель залучала порушників до плідної роботи, а не підвищувала голос на них за розмови та відволікання, можливо саме через такий підхід у учнів і вчителя доволі теплі відносини.

На другому уроці вчителем алгебри Тетяною Володимирівною була запланована робота над знаходженням учнями первісної, де учні ще раз повторили таблицю первісних за допомогою фронтального опитування на етапі актуалізації знань, а потім застосовували свої знання на практиці. Оскільки вчитель знає індивідуальні особливості кожного учня, то вона викликала до дошки на різні приклади учнів, у яких є проблеми з конкретними випадками. Таким чином на уроці мав місце особистісно орієнтований підхід до навчання. Якщо комусь не вдавалось розв’язати рівняння біля дошки, то до роботи залучались інші учні, робота яких полягала у тому, що вони намагались задавати навідні питання. Таким чином учні розвивали пам`ять, логічне мислення та вміння правильно висловлювати думки. В кінці уроку вчитель провела рефлексію, де учні мали змогу ще раз поміркувати про свої сильні та слабкі сторони та отримали домашнє завдання, яке допоможе дітям подолати труднощі під час подальшого вивчення теми.

Ми дуже вдячні нашим вчителям-предметникам за підтримку, розуміння, за надану можливість спостерігати за роботою професіоналів своєї справи і вчитися у них. Також нам дуже пощастило з дітьми - вони активні, цілеспрямовані і добре вмотивовані, що, звісно, полегшило нам роботу з ними. В кінці дня ми попрощалась з вчителями-предметниками, зі своїми класами, подякували їм за допомогу в практиці та за приємні враження і побажали успіхів в майбутньому. 

Мушу зазначити, що ця практика була надзвичайно емоційною, цікавою, а також корисною для майбутньої роботи вчителем.  
Зараз нас чекає практика у ВНЗ, тож бажаю всім успіху!!!

четверг, 25 октября 2018 г.

Педагогічна практика. День тридцять сьомий (25.10.18)

У школі час плине дуже швидко. І цей день минув, що я навіть не встигла помітити. Сьогодні я відвідували уроки вчителів-предметників і студентів-практикантів. 

Я була присутньою на позакласному заході з математики для учнів 9-В класу, який проводила наша колега-практикантка Еліна Сергіївна. Захід називався "Інформаційний марафон". Учнів було поділено на дві команди "Совушки" та "Страуси".  Спочатку був конкурс "Розминка" в якому учні швидко повині були відповісти на легкі запитання. Потім в них на вибір було 6 категорій, які вони обирали самі та за правильну відповідь могли отримати 1 бал, а якщо команда відповіла не правильно, то команда суперників, давши правильну відповідь, отримувала пів бала.

Далі був конкурс із сірниками, було дано неправильну рівність і учні повинні були переставити один сірник, щоб рівність була правильною. Останнім конкурсом була "Власна думка" - один представник з групи повинен був висловити думку про те, навіщо людям знання та чи потрібні взагалі науки. 
В кінці за підсумком балів перемогла дружба, кожен учасник отримав солодкий подарунок за участь. Захід вийшов пізнавальний та цікавий, учні були задоволені. 

среда, 24 октября 2018 г.

Педагогічна практика. День тридцять шостий (24.10.18)

Сьогодні дуже відповідальний і складний день, оскільки я провожу відразу декілька уроків - урок з алгебри та урок інформатики. 

Спочатку я провела свій останній урок алгебри у 11-Б на тему "Первісна та її властивості". Ми повторили з учнями тему "Похідна", оскільки її потрібно добре знати, щоб розуміти первісну функції. Потім перейшли до розв'язвання завдань біля дошки - почали з найпростіший прикладів, потрохи ускладнюючи. Темп уроку не досить швидкий, оскільки це нова для учнів тема і я намагалася пояснювати матеріал не кваплячись, щоб усі все зрозуміли. Якщо в ході пояснень та під час розвязання завдань в учнів виникали питання, до роботи долучались інші учні. За декілька хвилин до дзвінка ми ще раз повторили матеріал, провели рефлексію "Я зрозумів..", "Мені було цікаво..", "Я вдосконалю свої навички з..", після чого я повідомила учням домашнє завдання. 
Потім я проводила урок інформатики з теми "Поняття операції та виразу. Надання значень виразів змінним". На уроці діти мали дізналися основні правила запису виразів в Lazarus, обчислення та використання виразів. Учні протягом уроку були активними та задавали багато запитань.

Також мною була проведена інформаційна година в 11-Б класі з теми "Характер людини:як він формується"мета якого - розширити уявлення учнів про характерйого вплив на долю людини; спонукати до аналізу вчинків, думок, почуттів і бажання працювати над собою. Ми обговорили, що зустріти людей з однаковісінькими характерами складно. І від цього залежить поведінка людини в різних ситуаціях. А як відомо, кожен наш рух впливає на майбутнє, кожне наше слово може стати вирішальним. Тож, я думаю, виховна година принесла користь одинадцятикласникам.

вторник, 23 октября 2018 г.

Педагогічна практика. День тридцять п'ятий (23.10.18)

На цьому тижні в нас дуже багато роботи - треба завершити всі свої уроки, виховні години, оформити документацію, дописати характеристику класу з урахуванням проведеного соціометричного дослідження.

Сьогодні я відвідала урок алгебри вчителя-предметника Тетяни Володимирівни. Урок почався з організаційного моменту, вчитель мотивувала дітей до вивчення математики та нагадала, що плідна праця  - це запорука успішної здачі ЗНО. Далі за допомогою фронтального опитування діти пригадали основні поняття, що знадобляться при розв'язуванні задач на контрольній роботі. Вчитель на уроці пропонувала завдання різного рівня складності та встигала наглядати за всім класом при розвязуванні задач. Іноді задля підтримки дисципліни Тетяна Володимирівна підвищувала голос та влаштовувала мозковий штурм, таким чином учні повторюють теоретичний матеріал теми та вчаться працювати в нестандартних умовах, долаючи стресові ситуації. Наприкінці уроку була проведена рефлексія та задано домашнє завдання.

Далі на учнів чекали два уроку з української мови. Вчитель використовувала роздруковані тексти с завданням, які розміщувала на дошці, схеми та таблиці з правилами, таким чином не витрачався час на записи на дошці. На уроці учні повторювали норми мовлення і мови, і хоч тема вже пройдена, труднощі виникали при написанні транскрипції, але здебільшого учні показували ґрунтовні знання, тому вчитель вирішила дати діагностичну контрольну роботу на наступному уроці. 

понедельник, 22 октября 2018 г.

Педагогічна практика. День тридцять четвертий (22.10.18)

Почався останній тиждень педагогічної практики у школі. 
Сьогодні я провела останній урок з геометрії. Урок був присвячений розв'язуванню задач з теми "Піраміда". Учні продовжують готуватися до контрольної роботи з цієї теми. Спочатку ми з учнями провели актуалізацію опорних знань, повторили основні поняття теми. Після цього залишок уроку присвятили розв'язуванню задач. Темп уроку був досить швидкий, оскільки контрольна складна і вміщує в себе багато різних типів завдань з теми, учням важливо було все повторити, щоб добре написати КР. В кінці уроку підбили підсумки, провели рефлексію, на якій кожен учень висловився з приводу того, що в нього добре виходить, а що ще треба вдосконалювати та повторювати, щоб узагальнити і систематизувати свої знання з теми. Я побажала учням успіху на контрольній роботі. 

Логічним завершенням вивчення теми "Піраміда" було виконане учнями узагальнення і систематизація знань з теми, тож за 2 тижні до цього я запропонувала учням долучитися до виконання навчального проекту "Мистецтво пірамід"Очікуваними результатами виконання учнями проекту було те, що учні повинні:
- формулювати означення піраміди, означення правильної піраміди, її властивості;
- практично використовувати вивчені формули і властивості до розв’язування задач;
- познайомитися з історичними відомостями про піраміду;
- дослідити, як люди використовують піраміди в своїй життєдіяльності;
- навчитися шукати, збирати, узагальнювати інформацію, планувати свою діяльність. Навчальні цілі - формування вміння виступати перед аудиторією, формулювати свої думки коротко і ясно, вміння ілюструвати свої думки, розвиток навичок 21 сторіччя: навичок критичного мислення і вміння вирішувати проблеми; комунікативних навичок та навичок співробітництва; вміння працювати з інформацією, медіа та комп’ютерні навички, інформаційної грамотності.

Перш ніж приступити до виконання проекту, запропонувала дітям детальніше ознайомитися з методом проектів, надавши їм буклет та вчительську презентацію. Учні мали викладати усю знайдену інформацію та свої розробки на сайт проекту, шаблон якого я розробляла на 5 курсі разом з одногрупницею Банадою О.С.

Я дала можливість учням розділитися на групи: історики, математики, дизайнери. Кожна група мала своє завдання. Група істориків знаходила цікавинки про "єгипетські піраміди", про міфологію мірамід  і про піраміди в цілому; група математиків знайшла інформацію про розгортки піраміди та виготовила її; група дизайнерів досліджувала інформацію про ювелірні прикраси, які роблять в формі піраміди та як виготовити піраміду з підручних засобів.

Також сьогодні я провела з учнями бесіду з техніки безпеки на тему "Правила поведінки у разі виявлення обірваного електричного дроту". Інформація була  актуальна для дітей, оскільки останні декілька днів погода не радувала, були сильні пориви вітру, які могли б обірвати дроти. Тому ми з учнями повторили правила поведінки у таких ситуаціях, кожен висловив свою думку і привів можливі варіанти поведінки, після чого ми разом обговорили які варіанти правильні, а які ні. Та все ж таки прийшли до висновку, що в таких випадках все залежить від ситуації, тож треба діяти відповідно до неї.

пятница, 19 октября 2018 г.

Педагогічна практика. День тридцять третій (19.10.18)

Сьогодні на класній годині я провела бесіду з учнями на тему "Шукаємо вихід із сміттєвих лабіринтів", мета якої - формувати активну соціальну позицію; виховувати екологічну культуру особистості, почуття особистої відповідальності за охорону довкілля, любові до рідного краю. Разом з учнями обговорювали питання: чи є вихід із сміттєвих лабіринтів у нашому місті? Я закликала всіх одинадцятикласників стати в ряди екологічної варти.

Також сьогодні я відвідала урок фізики і мені дуже сподобався прийом самоопитування. Декілька учнів самі собі задавали шість питань з домашнього параграфа і давали на них відповіді, після вчитель їх корегував та виставляв оцінку. А в цей же момент біля дошки  за бажанням інші учні розв'язував задачі з домашньої роботи. Таким чином всі готуються до теорії, тому що ніхто не знає хто буде брати участь у самоопитуванні, і також перевіряються домашні вправи. Цікаво було б спробувати такий прийом наприклад на геометрії.

В кінці дня я розробляла конспект уроку геометрії, який я буду проводити у понеділок, обговорила його з вчителем геометрії Оленою Олександрівною.

четверг, 18 октября 2018 г.

Педагогічна практика. День тридцять другий (18.10.18)

Сьогодні на геометрії учнів очікувала самостійна робота, яка містила 7 завдань та була рівнево дифкркнційована, оскільки тема складна, то Олена Олександрівна вирішила обрати таке завдання першим, з яким впорались би чи не усі учні, проте останні завдання було творчим і потребувало додаткових міркувань. Вважаю, що це доволі правильно робити хоча б одне легке завдання, бо хоч клас і профільний, але все ж діти вчаться на різному рівні, і щоб не вбивати в дитині впевненість у своїх силах та інтерес до предмету, необхідно включати завдання низького рівня. Я не мала змогу перевірити самостійні, оскільки вчитель захотіла сама побачити слабкі та сильні моменти кожного з учнів, щоб знати, на що звертати увагу і кого викликати до дошки. 

Потім я провела годину спілкування з учнями 11-Б на тему "Чи знаєш ти свої здібності?", метою якої було формування і розвиток в учнів позитивної «Я-концепції», здатності до реальної оцінки своїх можливостей, самооцінки;  допомогти учням усвідомити свої здібності, прагнути досягти своєї мети, проекту­вати своє майбутнє; допомогти учням у виборі про­фесії, орієнтуватися в об'ємі інформації. Ми з'ясували з учнями, що обираючи професію, потрібно врахувати все: і свої власні бажання, і здібності, і не забувати, що  прийдеться жити в ринкових умовах, тобто в умовах конкуренції.

Далі я поглибилася у інтерпретацію результатів соціометричного дослідження за формальним критерієм. Я побачила що всі учні взаємодіють один з одним, але деякі, виявляється, роблять це не з бажання спілкуватись, не тому що зацікавлені, а тому що так склались обставини і у подальшому житті їм не потрібні такі зв'язки. Хоч кожен член класу з повагою відноситься до своїх однокласників. 

среда, 17 октября 2018 г.

Педагогічна практика. День тридцять перший (17.10.18)

Сьогодні на класній годині я провела для учнів 11-Б класу профорієнтаційний захід "У світі професій". Захід було проведено з метою надання допомоги учням у визначенні майбутнього професійного спрямування; мотивувати їхню подальшу навчальну діяльність при виборі професії; розширити знання дітей про професії, які мають сталий попит на ринку праці; надати поради, щоб уникнути помилок і розчарувань у виборі професії; з’ясувати зміст мотивів вибору професії і сприяти розвитку зосередженості, щоб не розгубитися в різноманітті професійних напрямів; розвивати ділові якості, критичне ставлення до себе, до своїх можливостей; виховувати бажання працювати.
Учні розділилися на 4 групи, кожна група мала підготувати невелику розповідь про ту чи іншу професію. У процесі розмірковувань учні дійшли висновку, що кожна професія, особливо та, що має попит на ринку праці, складна та відповідальна. Таким чином ми намагались виховувати шанобливе ставлення до будь-якої професії.
Проведена виховна година викликала жвавий інтерес у підлітків, допомогла їм сконцентрувати свою увагу на питаннях професійного самовизначення. Учні висловили свої думки та поділилися намірами з приводу свого майбутнього вибору. 
Я вважаю, що профорієнтаційні бесіди мають успіх серед учнів підліткового віку, оскільки діти намагаються свідомо й старанно підійти до вибору своєї професії.
Після класної години ми разом з Оксаною Олександрівною, яка також проводила сьогодні профорієнтаційний захід, відвідали  2 уроки наших вчителів-предметників, після чого нас відпустили на передзахист магістерських робіт, побажали успіху.

вторник, 16 октября 2018 г.

Педагогічна практика. День тридцятий (16.10.18)

Почався вже сьомий тиждень нашої педагогічної практики. За попередні тижні ми багато чому навчилися, спостерігаючи за уроками вчителів-предметників та проводячи власні уроки з алгебри, геометрії та інформатики. 
Я проводила урок геометрії з теми "Зрізана піраміда. Розв'язування задач" у 11-Б класі. Спершу для перевірки знань було влаштоване фронтальне опитування, а далі за допомогою роздаткового матеріалу були перевірені основні означення теми. Діти отримали листочки з описом означення та повинні були сказати під який термін підходить дане визначення. Після учні дізнались, що сьогодні лише розв’язувати задачі, удосконалювати свої навички розв'язання. Я показала етапи розв’язку різних типів задач з теми на прикладах за допомогою моделей фігур та далі запрошувала дітей до дошки. В кінці уроку я наголосила на тому, що на наступному уроці діти будуть писати самостійну роботу, яка буде містити дагі типи  задач та задала параграфи до вивчення. Оцінок діти не отримали, оскільки вони тільки тренувались, а перевірити засвоєння матеріалу вдасться на самостійній. Поставлена мною мета була досягнена, а отже урок пройшов добре. 
Також відвідала урок практикантки Оксани Олександрівни з цієї ж теми. Мені дуже сподобалося, як Оксана підтримує дисципліну у класі. Вона проводила урок у сильній групі, а тому підібрала завдання підвищеного рівня складності і мала перевірити рівень засвоєння учнями теми  за допомогою невеликого тесту. Урок пройшов на достатньому рівні.

Сьогодні я провела бесіду з учнями на тему "Правила поведінки.Етика спілкування з однокласниками, вчителями, батьками" з метою розширення знань учнів з питань спілкування, щоб дати можливість дітям розібратися в собі з метою корекції своєї поведінки в процесі спілкуванняпоказати красу культурної поведінки і непривабливість безкультур'я, виховувати необхідність культурної поведінки,розвивати мовлення учнів та їхні творчі здібності. Разом з класним керівником ми проговорили, як буде завтра на класній годині відбуватись профорієнтаційний захід. 

пятница, 12 октября 2018 г.

Педагогічна практика. День двадцять дев'ятий (12.10.18)

Підходить до кінця вже шостий тиждень педагогічної практики. Я продовжую відвідувати уроки студентів-практикантів та проводити власні уроки. 
Сьогодні я була присутньою на уроці геометрії у 9-В класі. Урок проводила Еліна Сергіївна, тема -"Формули для знаходження площ чотирикутників". Це був урок засвоєння та застосування знань. Спочатку Еліна розповіла теоретичний матеріал з поданої теми, застосовуючи приклади  з нашого життя. Та, зрозумівши що діти володіють матеріалом,  почати розв’язувати задачі. Учні дуже вправно впорались із задачами, поводили себе активно, завжди були бажаючи на відповідь біля дошки.
Далі на учнів 11-Б класу чекав урок у алгебри, де вони мали писати самостійну роботу. Вчитель на початку уроку відразу, без зволікань роздала листочки для самостійних, записала на дошці завдання та учні приступили до роботи. Оскільки діти заздалегідь були попереджені про самостійну і мали підготуватись до неї, тим паче тренувальні вправи були запропоновані у якості домашнього завдання, то етап актуалізації був пропущений. Самостійна з теми «Розв’язування логарифмічних рівнянь» містила 5 рівнево диференційованих завдань та була розрахована на 30 хвилин, в ній містились зава дання які можна було розв’язати за означенням логарифму, методом заміни, потенціювання та зведення до однієї основи. Після самостійної роботи розпочався етап розв’язування задач, де вчитель пропонувала задачі підвищеного рівня складності зі збірника підготовки ЗНО, і беручи до уваги той факт, як учні розв’язували дані задачі, я маю думку, що самостійна написана щонайменше на достатньому рівні. Домашнє завдання учні отримали знову не з книжки, а зі збірника підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання, щоб запобігати списування з готових домашніх завдань. 
Наступний урок проводила я з теми "Системи логарифмічних рівнянь". Під час уроку переважала фронтальна форма роботи навчальної діяльності, а біля дошки учні працювали по одному, по двоє і, навіть, по троє. Необхідно зауважити, що я намагалася підтримувати дисципліну та, відповідно, робочу атмосферу у класі, слідкувала за записами учнів не тільки біля дошки, а й на місцях. 
Також мною був проведений урок інформатики в 11-Б класі, на якому учні писали практичну роботу в середовищі  Lazarus.